Fizjoterapia jest cieszącym się coraz większą popularnością, niezależnym zawodem medycznym. Może on być wykonywany przez osoby, które ukończyły odpowiedni do tego kierunek studiów. Nie jest to łatwy zawód i chcąc go wykonywać powinno się być człowiekiem życzliwym i empatycznym. Czym zajmuję się fizjoterapeuta i jak nim zostać?
Zakres obowiązków fizjoterapeuty
Fizjoterapeuta ma za zadanie pomóc pacjentowi odzyskać lub poprawić jego sprawność fizyczną. W tym celu wykonuje on szereg specjalistycznych zabiegów, do których może wykorzystywać lasery, ultradźwięki lub prądy. Fizjoterapeuci często pracują z osobami niepełnosprawnymi, z zaburzeniami pracy mięśni, po wypadkach i amputacjach. Pracują oni w szpitalach, klinikach, domach opieki czy też placówkach rehabilitacyjnych. Do zakresu obowiązków fizjoterapeuty należą między innymi:
- dokonanie stanu oceny zdrowie pacjenta przed podjęciem dalszych czynności,
- wykonywanie masaży leczniczych,
- przeprowadzanie zabiegów fizjoterapeutycznych,
- prowadzenie dokumentacji medycznej,
- poprawna obsługa specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego przy zabiegach,
- dobór wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta,
- wydawanie opinii i orzeczeń na temat przebiegu procesu fizjoterapii.
O pracy fizjoterapeuty więcej przeczytasz na https://osteomedic.com.pl/.
Kto może zostać fizjoterapeutą?
Fizjoterapia jest zawodem specyficznym i nie każdy jest w stanie go wykonywać. Tego rodzaju praca oznacza bliski kontakt z pacjentem, idealnie nadają się więc do niej osoby życzliwe i empatyczne. Fizjoterapeuta powinien być też cierpliwy, wyrozumiały i dokładny. Swoją postawą jest zobowiązany zachęcać pacjenta do dalszej pracy nawet wtedy, gdy ten tracie wiarę w sens kontynuowania terapii. Ważna w tym zawodzie jest też dobra kondycja fizyczna i siła.
Jak wyglądają studia na kierunku fizjoterapia?
Od października 2015 roku fizjoterapia jest samodzielnym zawodem medycznym. W Polsce istnieje wiele uczelni publicznych i niepublicznych, na których można kształcić się w tym zawodzie. W zależności od potrzeb i chęci naukę można skończyć z tytułem licencjata lub magistra. Podczas studiów zdobywa się wiedzę z zakresu anatomii człowieka, fizjologii, biologii, kinezyterapii, fizykoterapii, masażu leczniczego, psychologii, aktywności ruchowej adaptacyjnej czy sportu osób niepełnosprawnych. Studenci fizjoterapii mają do wyboru szereg specjalizacji takich jak np.:
- rehabilitacja medyczna,
- rehabilitacja ruchowa,
- turystyka i sport niepełnosprawnych,
- arteterapia,
- hipoterapia,
- kosmetyka, pielęgnacja zdrowia i urody,
- terapia zajęciowa,
- masaż relaksacyjny.
Oprócz wiedzy teoretycznej w czasie studiów nabywa się też umiejętności praktyczne. Studenci omawianego kierunku mogą odbywać praktyki w klinikach, szpitalach czy też ośrodkach rehabilitacyjnych, dzięki czemu zdobywają niezbędne w dalszej pracy doświadczenie.