Depresja jest groźną chorobą, która nie tylko zabiera nam radość życia, ale może prowadzić do powstania objawów somatycznych, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jak objawia się ta choroba i co zrobić w sytuacji, gdy zauważymy u siebie objawy depresji?
Czym jest depresja i jak może się objawiać?
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Przyczynia się do pogorszenia nastroju, obniżeniu aktywności i powstania obojętnością wobec otaczającego nas świata. Każdy z nas w życiu codzienny przeżywa swoje wzloty i upadki. Kłótnie, sprzeczki i zmartwienia, które powstają na skutek gorszych dni, nie powodują z automatu, że możemy powiedzieć, iż cierpimy na depresję.
Depresja to nie tylko poczucie smutku i beznadziejności, ale też zwiększone zmęczenie, problemy z koncentracją czy brak odczuwania radości. Osoba chorująca na depresję zaczyna izolować się od znajomych i doświadcza stałego uczucia niepokoju. Częstym objawem depresji są myśli samobójcze.
Diagnoza depresji odbywa się podczas wizyty u psychiatry, lekarza specjalizującego się w chorobach psychicznych. Zebranie wywiadu i obserwacja zachowań pacjenta pozwala na postawienie ostatecznej diagnozy. Są różne metody leczenia depresji, psychiatra bardzo często stosuje leczenie farmakologiczne. Polega ono na przyjmowaniu doustnych środków przeciwdepresyjnych. Lekami pierwszego wyboru są selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, które pozwalają odzyskać radość z życia.
Warto jednak wiedzieć, że sama farmakoterapia nie jest w stanie uwolnić nas na stałe o depresji. Aby to zrobić, trzeba zrozumieć mechanizm działania tej choroby i nauczyć się radzić sobie z przeciwnościami losu.
Czy jedyną formą leczenie depresji jest farmakoterapia?
Chociaż leczenie farmakologiczne przynosi dość szybką poprawę, to prawdziwym kluczem do sukcesu jest wizyta u psychologa. Jest on w stanie pomóc pacjentowi zrozumieć istotę problemu i na stałe uporać się z depresją. Psychologowie od wielu miesięcy pracują również zdalnie. Ich oferty dostępne są pod hasłem psycholog online.
Prowadzona przez psychologa lub psychoterapeutę psychoterapia jest metodą leczenia schorzeń psychicznych, która wykorzystuje kilka nurtów. W zależności od potrzeby stosowana może być terapia:
- psychodynamiczna,
- poznawczo-behawioralna,
- systemowa,
- psychodynamiczna.
Psychoterapia to cały cykl spotkań terapeuty i pacjenta, podczas których poruszane są różne kwestie z życia, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na jego stan zdrowia. Spotkania mogą odbywać się w gabinecie stacjonarnym, ale coraz częściej wykorzystywane są terapie online, które pozwalają na bezproblemowe połączenie z terapeutą w każdej sytuacji. Terapia z wykorzystaniem telefonu czy komunikatorów internetowych stała się szczególnie ważna w czasie pandemii COVID-19. Pozwala przetrwać trudne chwile i zachować ciągły kontakt pacjenta i terapeuty.
Depresja bardzo często staje się prawdziwym balastem, który uziemia pacjenta w domu. Celem psychoterapii jest jego aktywizacja i pomoc w powrocie do szkoły czy pracy.
Terapia w gabinecie jest znakomitym uzupełnieniem farmakoterapii. Obie metody wzajemnie się uzupełniają. Wraz z poprawą samopoczucia pacjenta, lekarz systematycznie zmniejsza dawki leków. Ma to na celu całkowite uwolnienie się od leków. Dopiero tak kompleksowe leczenie może sprawić, że będziemy w stanie uwolnić się od depresji. Samo stosowanie farmakoterapii, pomimo że jest skutecznie, może przyczynić się do nawrotów choroby zaraz po zakończeniu przyjmowania leków. Nie czekając na nawrót dolegliwości, warto wiec umówić się na spotkanie z psychoterapeutą, który pomoże nam w powrocie do dobrego zdrowia i uporaniu się z objawami depresji.